Zamek Czocha – Zwiedzanie i nocleg

Zamek Czocha – Zwiedzanie i nocleg

Niedawno miałam okazję odwiedzić tajemniczy Zamek Czocha położony w małej miejscowości Sucha (gmina Leśna) na Dolnym Śląsku. Na pewno wiele z Was o nim słyszało, ale niekoniecznie go zwiedziło. Jeśli należycie do tej grupy to polecam pojechać tam chociaż na jeden dzień. Dla  żądnych przygód obiekt przygotował nocne zwiedzanie, które jest największą atrakcją. Dla bardziej wytrwałych jest również możliwość noclegu w hotelu zamkowym.

W tym wpisie przedstawię Wam najważniejsze informacje na temat tego magicznego miejsca. Zapraszam do lektury i oglądnięcia zdjęć!

Jak dojechać do Zamku Czocha?

Zamek Czocha usytuowany jest nad jeziorem Leśniańskim z dopływem rzeki Kwisy. Oddalone o około 150 km od Wrocławia, to 2 godziny podróży autem. Najszybciej jest przez Złotoryję, ale wszystko jest uzależnione od ruchu na drodze.

zamek czocha - dojazd- kate traveller

Zamek Czocha usytuowany jest w świetnej lokalizacji, dzięki czemu tworzy rewelacyjną bazę wypadową na jednodniową wycieczkę np. po Karkonoszach, Górach Izerskich czy do Czech na smażony ser lub knedliczki.

Cennik i godziny zwiedzania Zamku Czocha

Główną atrakcją tutaj jest nocne zwiedzanie Zamku Czocha. Jest jeszcze możliwość zwiedzania dziennego, ale to opcja zdecydowanie krótsza i z mniejszą ilością atrakcji. W programie nocnego zwiedzania między innymi jest przejście podziemiami zamku, do tajemniczych komnat, sali Rycerskiej i Cesarskiej, lochów z duchami, multimedialnej sali tortur i przedzamcza. Wszystko to wplecione jest w ciekawe historie, anegdoty, legendy opowiadane przez świetnego przewodnika, przy którym nie dało się nudzić nawet przez chwilę! Trzeba to po prostu zobaczyć na własne oczy.

zamek czocha - zwiedzanie i nocleg - kate traveller

Zwiedzanie dzienne

Zwiedzanie zamku i dziedzińców:

 • bilet ulgowy (dzieci do 15 roku życia) – 10 zł
 • bilet normalny – 18 zł
 • bilet rodzinny 2+2 – 80 zł
 • bilet rodzinny 2+3 – 94 zł

Zwiedzanie multimedialnej sali tortur i dziedzińców:

 • bilet ulgowy (dzieci do 15 roku życia) – 8 zł
 • bilet normalny – 12 zł

Godziny zwiedzania (odbywa się ok. co 1,5 h):

 • wrzesień – czerwiec: 10:00 – 18:00
 • lipiec – sierpień: 10:00 – 20:00

Zwiedzanie nocne

Zwiedzanie zamku, multimedialnej sali tortur, dziedzińców + temat przewodni zwiedzania z atrakcjami:

 • bilet dla każdego – 45 zł

Godziny zwiedzania:

 • w zależności od pory roku od 20:00, 21:00 lub 22:00 i trwa około 2,5 h
zamek czocha - nocne zwiedzanie- kate traveller
Harmonogram najbliższego nocnego zwiedzania źródło: profil Zamku Czocha na Facebooku 

Trzeba pamiętać, że zwiedzanie nocne jest możliwe tylko w wybranych terminach. Przed przyjazdem najlepiej się upewnić i sprawdzić na oficjalnej stronie Zamku Czocha. Jest dość duże zainteresowanie więc rezerwacje telefoniczne są mile widziane. Najbardziej aktualny cennik znajdziecie tutaj.

zamek czocha - zwiedzanie i nocleg- kate traveller

Nocleg w Zamku Czocha

Jeśli chcielibyście odwiedzić Zamek Czocha i spędzić tam noc, to polecam skorzystać z linku do zniżki na 50 zł na Bookingu, o którym pisałam również w tym artykule. Link aktywować można klikając tutaj lub na obrazek poniżej. Ja skorzystałam ze zniżki od znajomej i otrzymam akurat 2 razy po 60 zł. Do zapłaty za dwie noce mieliśmy 300 zł, po rabacie wyszło 180 zł za cały pobyt. Za dwuosobowy pokój zapłaciliśmy 90 zł za noc, czyli 45 zł za osobę ze śniadaniem, czyli bardzo atrakcyjnie.

zamek czocha - booking - kate traveller

Warto oczywiście dokonać za rezerwacji trochę wcześniej, np. 2 tygodnie przed planowanym wyjazdem, ceny noclegów są wtedy zazwyczaj niższe. Przykładowy koszt za jedną noc dla dwóch osób za pokój to 159 zł. W cenę wliczone jest również śniadanie. Dodatkowo naliczana jest tradycyjnie podatek miejski w postaci ok. 2 zł za osobę za noc. Zamek Czocha liczy ponad 100 miejsc noclegowych. Można przyjechać również ze swoim czworonogiem.

zamek czocha - leśna - kate traveller

Restauracja w Zamku

zamek czocha - zwiedzanie i nocleg- kate traveller

zamek czocha - zwiedzanie i nocleg- kate traveller zamek czocha - zwiedzanie i nocleg- kate traveller

Parking

zamek czocha - zwiedzanie i nocleg- kate traveller

Na miejscu istnieje możliwość rezerwacji parkingu. Koszt – 18 zł za dzień.

Historia zamku

Zamek Czocha powstał w drugiej połowie XIII wieku. Ufundował go czeski król Wacław II. W roku 1315 właścicielem stał się Henryk I Jaworski ze względu na małżeństwo z córką Wacława II – Agnieszką. Później w 1346 trafił w ręce księcia Bolka II Małego, który był kuzynem Henryka I Jaworskiego. Posiadłość odziedziczył po jego bezpotomnej śmierci. Po ponad czterdziestu latach w 1392 roku zamek stał się własnością państwa czeskiego i został siedzibą rodów rycerskich. W 1420 roku nowym właścicielem został Hartung von Klüks. Pod jego nieobecność zamek opanowali i okradli husyci. Hartung dopiero po roku go odzyskał wraz z większością cennych rzeczy. W połowie wieku XV posiadaczem zamku stał się Kacper von Nostitz, którego ród opanował posiadłość na ponad 250 lat.

W okolicach 1610 roku zamek przebudowano. Mury obronne stały się mocniejsze a budowla nabrała styl renesansu. Na początku roku 1703 zamek kupił Johann Hartung von Uechtritz za 152 tysięcy talarów. Była to ogromna suma na tamte czasy. W sierpniu 1793 roku miał miejsce wielki pożar, w którym spłonęła masa cennych obrazów i innych kosztowności. W 1909 Zamek Czocha trafił w ręce Ernesta Gütschowa. Był to dyrektor i producent cygar oraz wyrobów tytoniowych. Jego marzeniem było bycie arystokratą. Nabywając rezydencję marzenie się spełniło. W roku 1914 zakończyły się prace nad rekonstrukcją zamku i w takiej postaci aktualnie można go zobaczyć dzisiaj. Do 1996 był ośrodkiem wypoczynkowym dla pracowników sił zbrojnych po czym stał się ośrodkiem hotelowo-konferencyjnym, który istnieje aż po dziś dzień. Aktualnie właścicielem obiektu jest AMW HOTELE Sp. z o.o., która należy do Agencji Mienia Wojskowego.

zamek czocha - zwiedzanie i nocleg- kate traveller

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie od czego pochodzi nazwa Czocha. Najbardziej prawdopodobną wersją historyków jest, że w obecnym miejscu niegdyś był gród z cisami. Zamek od drzew został nazwany Cissa, następnie castum Caychow, co po polsku przetłumaczono na Czajków. Następnie pojawiła się Tzchocha a po wojnie już spolszczona Czocha.

W historię zamku można zagłębić się tutaj.

zamek czocha - zwiedzanie i nocleg- kate traveller

Legendy o Zamku Czocha

O Zamku krąży sporo legend o m.i. chciwej Annie, Białej Damie czyli Gertrudzie, wiarołomnej Urlice, jęku żałobników czy zamkowym skarbie. Najbardziej znana o studni niewiernych żon opowiada o serii nieszczęśliwych losów panów zamku, którzy zostali skazani na lata męki.

Legenda głosi, że kiedyś jeden z mężczyzn wrócił po roku czasu z zagranicy do swojego zamku i zastał tam żonę w ciąży. Naturalnie nie było to jego dziecko. W ziązku z napływem jego złości o zdradzie kazał jej wskoczyć do studni. Nie wskoczyła, więc sam ją wepchnął. Do tej pory patrząc w odbicie lustrzane wody w studni można usłyszeć kobiece głosy.

Podobna historia wydarzyła się po 20 latach, kiedy zamkiem władał kolejny mężczyzna. Ten z kolei przyłapał żonę na gorącym uczynku z woźnicą. Żona została potraktowana w ten sam sposób co poprzednia.

Trzecia sytuacja również kończy się w ten sam sposób. Kolejny właściciel zamku, Joachim von Nostitz tuż przed wojną w 1792 roku wziął sobie za żonę przepiękną Urlikę. Niestety kiedy wybuchła wojna Joachim opuścił mury zamku. Powrócił po roku i stęskniony widząc swolą małżonkę zobaczył, że jest w ciąży. Fizycznie nie mogło być to jego dziecko. Ze złości po narodzinach kazał zamurować w kominku niemowlę a samą żonę wepchnął do studni. Ponoć słychać czasem płacz dziecka wydobywający się z kominka.

Studnia znajduje się w murach zamku na dziedzińcu i podobno czasem po północy można usłyszeć płacz i głosy spoczywających niewiernych żon. Więcej legend dla zainteresowanych znajdziecie na tej stronie.

zamek czocha - zwiedzanie i nocleg- kate traveller

Ciekawostki

 • Na zamku kręconych było kilka filmów i seriali między innymi: Dwa światy, Czarownik, Dolina szczęścia, Dywersant, Gdzie jest generał, Kontusze i rapiery, Królowa Złodziei, Legenda, Misja, Plecak pełen przygód, Tajemnica twierdzy szyfrów oraz Wiedźmin.
 • Organizowana jest tu także Szkoła Czarodziejów dla dzieci Quevertonu dla fanów Harrego Pottera oraz Opowieści z Narnii. Nie bez powodu Zamek Czocha nazywany jest polskim Hogwartem. Wszystko odbywa się w tajemniczym stylu niczym z książki fantasy. Przyszli czarodzieje uczą się zaklęć, odnajdą artefakty oraz próbują przewidywać przyszłość.

Zamek Czocha

zamek czocha - zwiedzanie i nocleg- kate traveller

Aktualnie Zamek Czocha oprócz zwiedzania pełni funkcję hotelu. Można wyprawić tutaj duże wesele, wybrać się na wyjazd integracyjny, wycieczkę szkolną lub po prostu zorganizować konferencję. Często w ofercie zamku pojawiają się wydarzenia tematyczne takie jak np. Targi Książki Historycznej i Podróżniczej, Dzień Rzemiosła, Piknik Średniowieczny, a nawet zabawy czyli Sylwester w Zamku, Impreza Andrzejkowa lub Kostiumowy Bal Karnawałowy.

Latem jest także możliwość zrobienia ogniska, uczestniczenia w  wycieczce pieszej lub rowerowej a także w spływie kajakowym. Na terenie Zamku znajduje się również plac zabaw dla dzieci.

zamek czocha - zwiedzanie i nocleg- kate traveller

 

zamek czocha - zwiedzanie i nocleg- kate traveller

Wiedzieliście, że mieszkają tutaj nawet koty?

zamek czocha - zwiedzanie i nocleg- kate traveller

Dziedziniec Zamku

zamek czocha - zwiedzanie i nocleg- kate traveller

zamek czocha - zwiedzanie i nocleg- kate traveller zamek czocha - zwiedzanie i nocleg- kate traveller zamek czocha - zwiedzanie i nocleg- kate traveller

zamek czocha - zwiedzanie i nocleg- kate traveller

Wieża widokowa

zamek czocha - zwiedzanie i nocleg- kate traveller zamek czocha - zwiedzanie i nocleg- kate traveller zamek czocha - zwiedzanie i nocleg- kate traveller zamek czocha - zwiedzanie i nocleg- kate traveller zamek czocha - zwiedzanie i nocleg- kate traveller

zamek czocha - zwiedzanie i nocleg- kate traveller

zamek czocha - zwiedzanie i nocleg- kate traveller

Własne doświadczenia z pobytu w Zamku

Przyjeżdżając do Zamku Czocha zostałam bardzo mile zaskoczona. Począwszy od Pań na recepcji, które były przesympatyczne (recepcja jest czynna całą dobę) do niesamowitego przewodnika, który wręcz w aktorskim stylu oprowadził nas po Zamku nocą. Pokój dostaliśmy na samej górze, łazienka była osobno, ale z racji niskiego sezonu, była tylko do naszej dyspozycji. W pokoju znajdował się również zestaw hotelowych kosmetyków, ręczników i klapek. W sumie po raz pierwszy widziałam jednorazowe klapki. Bardzo fajne rozwiązanie, bo o tym łatwo zapomnieć pakując bagaż.

Jedynym mankamentem pokoju była zimna noc. Na szczęście były ciepłe kołdry a dodatkowo można było przykryć się kocem. Śniadanie było w cenie noclegu, więc koło 9 zeszliśmy do hotelowej restauracji. Było naprawdę przepyszne i różnorodnie.Po obejściu wzdłuż i wszerz zamku w ciągu dnia wróciliśmy do restauracji na obiad. Mieliśmy ochotę na smażony ser, chcieliśmy poczuć się przez chwilę jak w Czechach. W końcu to byliśmy tylko kilka minut od granicy.

zamek czocha - zwiedzanie i nocleg- kate traveller

Równo o 20 rozpoczęło się nocne zwiedzanie, które trwało do ok. godziny 23. Grupa liczyła na oko 80 osób. Myśleliśmy, że to sporo, ale powiedziano nam, że zazwyczaj jest dwa razy więcej. W żaden sposób nie czuć było takiej ilości zwiedzających w zamku. Było bardzo tajemniczo i magicznie. Na koniec był nawet mały poczęstunek. To zdecydowanie trzeba zobaczyć doświadczyć samemu!

zamek czocha - zwiedzanie i nocleg- kate traveller zamek czocha - zwiedzanie i nocleg- kate traveller zamek czocha - zwiedzanie i nocleg- kate traveller zamek czocha - zwiedzanie i nocleg- kate traveller zamek czocha - zwiedzanie i nocleg- kate traveller

zamek czocha - zwiedzanie i nocleg- kate traveller

zamek czocha - zwiedzanie i nocleg- kate traveller zamek czocha - zwiedzanie i nocleg- kate traveller

zamek czocha - zwiedzanie i nocleg- kate traveller zamek czocha - zwiedzanie i nocleg- kate traveller

zamek czocha - zwiedzanie i nocleg- kate traveller zamek czocha - zwiedzanie i nocleg- kate traveller zamek czocha - zwiedzanie i nocleg- kate traveller

zamek czocha - zwiedzanie i nocleg- kate traveller zamek czocha - zwiedzanie i nocleg- kate traveller zamek czocha - zwiedzanie i nocleg- kate traveller zamek czocha - zwiedzanie i nocleg- kate traveller zamek czocha - zwiedzanie i nocleg- kate traveller zamek czocha - zwiedzanie i nocleg- kate traveller zamek czocha - zwiedzanie i nocleg- kate traveller

Przydatne linki:

Adres Zamku

Zamek Czocha – Grupa Hoteli WAM Sp. z o.o.
Sucha, 59-820 Leśna
tel. 75 72 11 185

zamek czocha - zwiedzanie i nocleg - kate traveller


Podobał Ci się ten wpis? Może masz ciekawą historię związaną z tym tajemniczym miejscem. Koniecznie daj znać w komentarzu. Jeśli niedługo wybierasz się do Zamku Czocha i masz jakiekolwiek pytania – śmiało napisz do mnie, chętnie pomogę i odpowiem na nurtujące Cię pytania. A jeśli Twój znajomy niedługo wybiera się w tamte rejony, będzie mi bardzo miło za podzielenie się z nim tym wpisem. 🙂


Zapraszam na mojego Instagrama i Fanpage, gdzie znajdziesz sporo zdjęć z moich podróży. Bądź na bieżąco!

6 Comments

 1. Świetny, pomocny artykuł! Kojarzyłam wcześniej Zamek Czocha, ale nie miałam pojęcia, że można na nim nocować, ani że możliwe jest zwiedzanie go nocą.
  Coraz bardziej ciągnie mnie na Dolny Śląsk, by wreszcie poznać tamtejsze zamki. Niewątpliwie Zamek Czocha będzie jednym z tych, które odwiedzę na początku 🙂

 2. Pingback: Wasze podróże - moje inspiracje. Lista miejsc do zobaczenia.

 3. Już od dawna marzy mi się Zamek Czocha! Ale przez to, że jest położony na „odludziu”, to jakoś nie możemy do niego dotrzeć ?. Ale Twoje zdjęcia są po prostu przepiękne. Z resztą, cała relacja świetna i naprawdę Zamek Czocha powinien być z niej dumny! Mnie tak zachęciłas, że chyba zacznę szukać noclegów w zamku! ?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *