15 faktów i ciekawostek o Turcji

15 faktów i ciekawostek o Turcji

Interesujesz się kulturą Turcji? A może wybierasz się w najbliższym czasie w tamtym kierunku? Lub po prostu chcesz poznać czym różni się od Polski? W takim razie najnowszy wpis przedstawiający fakty i ciekawostki o Turcji jest dla Ciebie 🙂

Po powrocie z Turcji chciałabym podzielić się z Wami kilkoma ciekawostkami i najważniejszymi faktami na jej temat. To zdecydowanie odmienny kulturowo kraj od Polski. Jest sporo szokujących absurdów dla Polaków. Przed podróżą w tamtym kierunku warto mieć jakiekolwiek pojęcie na temat kultury tureckiej tak, aby nie popełnić faux paux lub żeby po prostu wiedzieć jak zachować się w danej sytuacji.

Fakty i ciekawostki o Turcji

Fakty i ciekawostki o Turcji

1. Stolicą Turcji jest Ankara

Wbrew pozorom nie jest to Stambuł, który de facto jest najludniejszym miastem w Europie i największym powierzchniowo w Turcji. Liczy on ponad 14,5 miliona mieszkańców, natomiast Ankara zaledwie nieco ponad 5 milionów.

Fakty i ciekawostki o Turcji

2. Turcja leży na dwóch kontynentach

W 3% po stronie europejskiej, natomiast pozostałe 97% mieści się w części azjatyckiej. Kontynenty dzieli Morze Martwe oraz cieśnina Bosfor i Dardanele.

3. Dawną stolicą Turcji, a raczej Imperium Osmańskiego, była Bursa

Warto odwiedzić to małe względem Stambułu miasto (niecałe 2 mln mieszkańców, czwarte co do wielkości w kraju) i zasmakować różnych świeżych produktów prosto z ogromnego bazaru czy zwyczajnie obkupić się w pachnące mydła czy jedwabne ręczniki.

Fakty i ciekawostki o Turcji

4. Turcja to bardzo patriotyczny kraj

Jej mieszkańcy uwielbiają Kemela Atatürka – pierwszego prezydenta, Ojca Turcji, który wprowadził kilka radykalnych zmian. Wpłynęły one bardzo pozytywnie na poprawę życia. Między innymi:

 • zmienił alfabet arabski na łaciński,
 • zmienił kalendarz muzułmański na gregoriański,
 • kobietom dał prawo do głosowania w wyborach oraz zapełnił im dostęp do edukacji,
 • zniósł poligamię oraz ograniczył wpływ islamu na państwo.

Fakty i ciekawostki o Turcji

Aktualnie w większości domów znaleźć można flagi z Atatürkiem, tak samo jak na ulicach tureckich miast, a w sklepach kupić można liczne pamiątki z jego postacią.

5. W Turcji obowiązuje Islam

Ponad 99% wyznaję tą wiarę. Prawdopodobnie jest ich jednak nieco mniej. Statystycznie Polska także jest w 87 % narodem chrześcijańskim, co nie oznacza, że wszyscy są praktykujący. Przebywając w Turcji nie powinniśmy być zaskoczenie faktem, że wierni modlą się 5 razy dziennie w dowolnym miejscu. Może być w wydzielonym pomieszczeniu w restauracji, w pracy czy na trawie w parku. Jeśli jest taka możliwość muzułmanie uczęszczają do meczetów, które usytuowane są praktycznie na każdej większej ulicy. Mimo wszystko Turcja to kraj świecki, więc spokojnie można ubierać się tak jak w Polsce, ale najlepiej zbyt nie odkrywać swojego ciała (zwłaszcza Panie).

Fakty i ciekawostki o Turcji

6. Mylenie Turków z Arabami to pierwszy podstawowy błąd osoby, który po raz pierwszy odwiedzi Turcję

Oczywiście jest ich tam sporo, zwłaszcza w typowo turystycznych miejscach, i nie da się tego nie zauważyć. Nie są to Turcy tylko Arabowie. Kobiety Arabki poznać można po całkowicie zakrytym ciele czarnym materiałem z widocznymi oczami, tzw. burkami. Natomiast Turczynki przeważnie chodzą z owiniętą głową przez chustę lub po prostu jak typowy europejczyk.

7. Turcy bardzo dbają o higienę osobistą

W domach jest skrajnie czysto, niektóre pułki w szafkach w kuchni wyłożone są ceratą lub papierowymi ręcznikami. Podłoga jest zawsze wysprzątana i błyszcząca, wyłożona kolorowym i świeżo wypranym dywanem. Wszystko dlatego, ponieważ przed wejściem do każdego mieszkania należy ściągnąć obuwie. Można bardzo urazić Turka jeżeli wejdzie się do jego domu w butach.

Fakty i ciekawostki o Turcji

8. Są dwa rodzaje toalet w Turcji

Pierwsza jest bardzo podobna do naszej w Polsce, ale dodatkowo ma wbudowany mini natrysk, który pełni rolę bidetu. Drugim rodzajem jest roboczo przeze mnie nazwana „ubikacja w podłodze”. Bardziej popularna w publicznych miejscach ale także jak w pierwszym przypadku typowych tureckich domach. W większych restauracjach, na lotniskach czy hotelach z pewnością będziemy mieli możliwość wyboru.

9. Turcy tak samo jak swój kraj kochają również piłkę nożną

Są wiernymi i zapalonymi kibicami swoich ulubionych klubów piłkarski, których jest kilkanaście. Najpopularniejszymi drużynami piłkarskimi są Galatasaray i Fenerbahçe.

Fakty i ciekawostki o Turcji

10. Nierozważni kierowcy i bezprawni piesi to już codzienność w Turcji

Zwłaszcza w dużych aglomeracjach. Każdy jeździ jak mu się podoba, pasy wyznaczone na drodze są tylko teoretycznie. Pierwszeństwo ma zazwyczaj większy pojazd. Turcy piesi notorycznie przechodzą na czerwonym świetle, a kierowcy nadużywają dźwięku klaksonów. Całe to zamieszanie spowodowane jest prawdopodobnie przez fakt, że nie ma oficjalnego egzaminu na prawo jazdy jak np. w Polsce. Przyszłego kierowcę uczy najstarszy z rodziny.

Fakty i ciekawostki o Turcji

11. Turcy oprócz piłki nożnej lubią się również targować

Oczywiście dotyczy to głównie miejsc w których nie są podane ceny produktów. Osobiście nie miałam okazji się targować, ale wynikało to głównie z braku znajomości języka tureckiego. Jeśli już o pieniądzach to warto wspomnieć, że w restauracjach nie ma w zwyczaju zostawiania kelnerowi napiwków.

Fakty i ciekawostki o Turcji

12. Turcy, także mężczyźni, na przywitanie całują się dwukrotnie w policzki

Często też wzajemnie się przytulając. Nie ma w tym absolutnie nic dziwnego.

13. W internecie znajduje się kilka zablokowanych witryn

Na terenie Turcji nie mamy dostępu do nich dostępu, chyba, że zmienimy VPN. Zablokowane są między innymi Wikipedia i Booking.com. Kiedyś zablokowany chwilowo był również Facebook, Twitter czy YouTube. Dlatego jadąc do Turcji mając rezerwację na bookingu, warto porobić zrzuty ekranów lub zapisać na telefonie wszystkie informacje w pliku pdf. W innym przypadku  na miejscu pojawić się może mały problem.

Fakty i ciekawostki o Turcji
Źródło: wikipedia.org

14. Turcja to niezaprzeczalnie kraj kebaba

Podawany jest na co najmniej 20 różnych sposobów. Najbardziej znany jest Iskender Kebab, który narodził się we wcześniej wspomnianej Bursie. Kebaba możemy zamówić na przykład:

 • na bułce w kształcie łódki podawany z jogurtem polewany sosem pomidorowym, często z papryczką chilli,
 • w bułce jako döner kebab i symboliczną ilością warzyw,
 • w formie szaszłyka np. z bakłażanem,
 • jako dürüm kebab z frytkami i warzywami w zwiniętym chlebku lawasz (przypominającego tortillę).

Fakty i ciekawostki o Turcji

Mięso do wyboru: wołowina, baranina, jagnięcina, cielęcina, drób. Nigdy wieprzowina!

15. Najpopularniejsze symbolem Turcji jest Oko Proroka

To element, który Turcy wieszają najczęściej  przed głównym wejściem do domu nad drzwiami. Ma chronić mieszkańców od złego. To symbol szczęścia. Będąc tam milion razy natkniecie się na różne pamiątki z okiem proroka. Drugim elementem jest tradycyjna herbata turecka podawana w szklance w kształcie tulipany, który również pochodzą z Turcji.

Fakty i ciekawostki o Turcji


Fakty i ciekawostki o Turcji

Masz jakieś ciekawe spostrzeżenia dotyczące wizyty w Turcji? Daj znać w komentarzu. Jeśli niedługo wybierasz się do Turcji i masz jakiekolwiek pytania – śmiało napisz do mnie, chętnie odpowiem na nurtujące Cię pytania. A jeśli Twój znajomy niedługo wybiera się w te strony, podziel się z nim artykułem, aby poznał wszystkie przygotowane przeze mnie ciekawostki o Turcji 🙂

Zapraszam na mojego Instagrama i Fanpage, gdzie znajdziesz sporo zdjęć z moich podróży. Bądź na bieżąco!

7 Comments

 1. polegytravels

  Z tym nie wchodzeniem do domu w butach to ciekawe. W Hiszpanii jest zupełnie odwrotnie, ludzie dziwnie na ciebie patrzą jak zdejmujesz buty po wejściu do czyjegoś domu! Generalnie chodzi się po domu w butach. Trudno było mi się przestawić 😉 Teraz jak jestem w nowym kraju to po prostu próbuję podpatrzeć co robią gospodarze 😀

  1. W Hiszpanii byłam tylko na campingu, więc nie mogę nic powiedzieć na ten temat. Co do ściągania butów w Polsce to też jest z tym różnie, ale w większości polskich domów goście ściągają buty w przedpokoju i niegrzeczne jest chodzenie po mieszkaniu w obuwiu. 🙂

 2. Pingback: Relacja z podróży do Turcji – Kate Traveller – Blog podróżniczy – Katarzyna Augustyniak

 3. Gosia

  Jeżeli chodzi o centralny egzamin na prawo jazdy to oczywiście, że jest i składa się z teorii i praktyki. Nie ma wymogu wyjeżdżania określonej liczby godzin przed egzaminem, a uczyć Cię może ktoś z rodziny. Już niebawem i to ma się zmienić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *