15 faktów i ciekawostek o Hiszpanii

15 faktów i ciekawostek o Hiszpanii

Hiszpania jest często wybieranym kierunkiem podróży wśród wielu Polaków. Nic dziwnego, jest naprawdę piękna! Przygotowałam dla Was artykuł, w którym znajdziecie podstawowe fakty i ciekawostki o Hiszpanii. Po przeczytaniu dowiecie się najważniejszych informacji o kraju, z czego słyną Hiszpanie i jakie mają zwyczaje kulturowe. Zapraszam!

Fakty i ciekawostki o Hiszpanii

Fakty i ciekawostki o Hiszpanii - Łuk Triumfalny - Kate Traveller - Blog Podróżniczy
Łuk Triumfalny, Barcelona

1. Czy hymn Hiszpanii faktycznie jest bez słów?

Kolejną ciekawostką o Hiszpanii jest ich hymn narodowy. Jako jeden z nielicznych na świecie nie posiada słów. W niektórych wersjach hymnu, Hiszpanie go śpiewają. Są to jednak nieoficjalne i niezatwierdzone przez władze kraju słowa. Oficjalnie hymn hiszpański jest tylko melodią. Jeśli nie wierzycie, możecie sprawdzić tu, w filmiku gdzie piłkarze „śpiewają” hymn przed meczem.

Fakty i ciekawostki o Hiszpanii - Camp Nou 2 - Kate Traveller - Blog Podróżniczy

2. Język hiszpański  jest drugim najczęściej używanym językiem na świecie

Hiszpański wywodzi się z rodziny języków romańskich. Używa go prawie 6% populacji na całej Ziemi. To naprawdę sporo. Pierwszy jest oczywiście chiński. Warto też wspomnieć, że kataloński nie jest dialektem, lecz odrębnym językiem wśród wielu Hiszpanów. Nieco ponad 11 milionów mieszkańców mówi po katalońsku. Dodam jeszcze, że literka „h” jest niema, a podwójne „ll” mówi się jako „j„. Niby jasne, ale i tak 3/4 Polaków zamiast „tortija” powie „tortilla„. W hiszpańskim alfabecie nie ma litery „w”. Występuje ona jedynie w wyrazach pochodzenia obcego.

Fakty i ciekawostki o Hiszpanii - Flagi - Kate Traveller - Blog Podróżniczy

3. Ile flag ma Katalonia?

Katalonia posiada dwie flagi. Na poniższym zdjęciu po lewej przedstawiona jest tradycyjna w złotych barwach z czterema czerwonymi paskami, które nawiązują herbu. Po prawej jest flaga nacjonalistyczna. Ma charakterystyczny dodatek w postaci niebieskiego trójkąta z białą gwiazdą.

15 faktów i ciekawostek o Hiszpanii - Flaga Katalonii - Kate Traveller - Blog Podróżniczy

4. Hiszpania pod względem geograficznym

Kilka faktów, o których warto wiedzieć przed podróżą do Hiszpanii.

 • Choć pewnie niektórym pierwsza na myśl o Hiszpanii przychodzi Barcelona, ze względu na bardzo popularny kierunek podróży w Europie, to stolicą jest Madryt. Jest także jednym z najstarszych miast w Europie. Pod względem powierzchni to największe miasto w kraju.
 • Hiszpania leży na Półwyspie Iberyjskim i dzieli się na 17 wspólnot autonomicznych. Najbardziej znane z nich to: Katalonia, Andaluzja, Galicja, Murcja, Walencja czy Wyspy Kanaryjskie.
 • Jej powierzchnia ma ok. 500 tys. km², to o 200 km² więcej niż Polska.
 • Ten kraj liczy 46,5 miliona mieszkańców (stan na 2016 rok).
 • Najdłuższą rzeką przepływającą przez kraj jest Ebro.
 • Najwyższym szczytem jest wulkan Teide na Teneryfie i wynosi 3718 m n.p.m.

Fakty i ciekawostki o Hiszpanii - Mapa Hiszpanii - Kate Traveller - Blog Podróżniczy

5. Jaką religię wyznają Hiszpanie?

Około 75% Hiszpanów uważa się za katolików. Najważniejszymi świętymi miejscami w Hiszpanii jest Katedra Mezquita w Kordobie i Katedra w Sewilli. Miejscami kultu religijnego jest Santiago de Compostela i Opactwo Matki Bożej w Montserrat. Drogą Św. Jakuba do Santiago de Compostela przemierza coraz więcej pielgrzymów z różnych regionów Europy.

Fakty i ciekawostki o Hiszpanii - Montserrat - Kate Traveller - Blog Podróżniczy

6. Najbardziej znane zabytki w Hiszpanii

Sagrada Familia jest w czołówce najczęściej odwiedzanych zabytków w Hiszpanii. Odwiedza ją średnio 4,5 miliona turystów rocznie! Nic dziwnego, robi niesamowite wrażenie zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Wszystko zawdzięczając architektowi Gaudiemu.

Fakty i ciekawostki o Hiszpanii - Sagrada Familia - Kate Traveller - Blog Podróżniczy

W Hiszpanii wśród najpopularniejszych zabytków są także:

 • Pałac Alhambra w Grenadzie,
 • Muzeum Prado w Madrycie,
 • Katedra Najświętszej Marii Panny w Sewilli,
 • Rezydencja Alkazar w Sewilli,
 • Pałac Królewski w Madrycie,
 • Park Güell w Barcelonie,
 • Casa Milà w Barcelonie.
Fakty i ciekawostki o Hiszpanii - Casa Mila - Kate Traveller - Blog Podróżniczy
Casa Milà, Barcelona

7. Mañana, czyli poczucie czasu według Hiszpanów

Hiszpanie spóźnianie się mają chyba we krwi. U nich życie często zaczyna się dopiero wieczorami. Najbardziej tętnią życiem ulice w centrum miasta oraz lokalne puby czy klimatyczne bary z ogródkami. Przyczyną tego całego „zamieszania” jest oczywiście sjesta. Powodem, dla którego została wprowadzona przerwa w ciągu dnia, są prawdopodobnie ogromne upały w godzinach popołudniowych. To czas na odpoczynek po kilku godzinach pracy i bardzo ważny aspekt sjesty, czyli posiłek. Pamiętajcie, że między godziną 13 a 17 większość lokalnych sklepów, urzędów i banków jest zamknięta. Warto wtedy udać się do pobliskiej restauracji lub kawiarni, bo te z kolei w podanych godzinach mają największy ruch.

Bardzo często padające słowa z ust rodowitych Hiszpanów to „Traquilo (hiszp. spokojny)  i „Mañana (hiszp. jutro). To dowód na to, że naprawdę im się nie spieszy.

Fakty i ciekawostki o Hiszpanii - Barceloneta - Kate Traveller - Blog Podróżniczy
Barceloneta, Barcelona

8. Narodowym tańcem jest flamenco

Flamenco bez dwóch zdań kojarzy się z Hiszpanią. Ten żywy i energiczny taniec pochodzi z Andaluzji. Zazwyczaj na scenie zobaczyć można piękną tancerkę w szerokiej sukni z falbanami. Często występuje wraz z partnerem. Oboje noszą buty na obcasach, wydobywając przy tym głośne dźwięki, stukając o parkiet. Tańcu towarzyszy muzyka wykonywana przeważnie na gitarze oraz klaskanie, pstrykanie palcami i kastanietami. Ciekawostką jest, że od 2010 roku flamenco znajduje się na liście niematerialnego dziedzictwa narodowego UNESCO.

Fakty i ciekawostki o Hiszpanii - Flamenco - Kate Traveller - Blog Podróżniczy

9. Piłka nożna w Hiszpanii

W Hiszpanii piłka nożna to bardzo ważny element życia mieszkańców. Już od najmłodszych lat wszyscy chłopcy chcą być Messim. Najbardziej popularne w Hiszpanii są dwa kluby piłkarskie. Oba bardzo dobrze Wam znane, czyli FC Barcelona i Real Madryt. Stadiony tych właśnie drużyn można także zwiedzać. Oprócz zielonej, jak z obrazka, murawy zobaczyć można też muzeum, w którym poznacie historię klubów. W Barcelonie znajduje się Camp Nou, natomiast w Madrycie Estadio Santiago Bernabeu.

Fakty i ciekawostki o Hiszpanii - Camp Nou - Kate Traveller - Blog Podróżniczy
Camp Nou, Barcelona

10. Hiszpańskie specjały

Hiszpanie posiadają bardzo bogatą kuchnię śródziemnomorską. Najbardziej popularna w kuchni hiszpańskiej jest paella. To potrawa z ryżu z dodatkiem warzyw oraz mięsa i/lub ryb czy owoców morza podawana w naczyniu, którym została przygotowana. W lokalnych restauracjach zjemy również gazpachopatatas bravas, przygotowane na różne sposoby tortille i quesadille, a także ryby i owoce morza tj.  kalmary, ośmiornice i mule.

Fakty i ciekawostki o Hiszpanii - Szynka iberyjska - Kate Traveller - Blog Podróżniczy
La Boqueria, Barcelona

Z mięs w Hiszpanii skosztować można tradycyjnej iberyjskiej szynki i oryginalnej kiełbasy chorizo.

Fakty i ciekawostki o Hiszpanii - Tapas - Kate Traveller - Blog Podróżniczy
Tapas

W Hiszpanii słynne są także tapas, czyli małe przekąski lub przystawki przed głównym daniem. W tapas bar można kupić je zazwyczaj na sztuki i ceny zaczynają się praktycznie od 1€, zależy od dzielnicy. Hiszpanie wieczory spędzają ze znajomymi lub rodziną w towarzystwie owocowej Sangrii i Cavy, czyli musującego wina.

Fakty i ciekawostki o Hiszpanii - Churros - Blog Podróżniczy
Churros posypane cukrem

A na deser Churros (po katatlońsku xurro), czyli tradycyjne, podłużne pączki hiszpańskie. Każdy, kto odwiedzi ten piękny kraj, koniecznie musi ich spróbować w towarzystwie gorącej filiżanki czekolady.

11. Sytuacja polityczna i ekonomiczna w kraju

W Hiszpanii od kilkunastu lat trwają protesty i liczne strajki, ponieważ rodowici Katalończycy pragną własnego terytorium. Dążą do autonomii regionu. W stolicy Katalonii, na barcelońskich ulicach zauważyć można porozwieszane flagi, napisy i plakaty na balkonach. Jako ciekawostkę dodam, że Katalończycy to najliczniejsza grupa, która nie posiada własnego państwa.

Warto wiedzieć też, że w Hiszpanii stopa bezrobocia wynosi ok. 16% (stan na luty 2018). To aż dwukrotnie więcej niż w Polsce!

Fakty i ciekawostki o Hiszpanii - Flaga - Kate Traveller - Blog Podróżniczy

12. Walka na pomidory? Takie rzeczy tylko w Hiszpanii

Jednym z najbardziej znanych świętem obchodzonym w Hiszpanii jest La Tomatina. To czas, w którym wszyscy Hiszpanie wychodzą na ulice i obrzucają się pomidorami wraz z przyjezdnymi. Brzmi jak scena z filmu, ale raz w roku to faktycznie ma miejsce. Pod koniec sierpnia w małej miejscowości Buñol odbywa się największa bitwa na pomidory na świecie!

15 faktów i ciekawostek o Hiszpanii -La tomatina - Kate Traveller - Blog Podróżniczy
Źródło: latomatina.info

Równie popularne w Hiszpanii jest święto Fallas de Valencia. To „Święto Ognia” organizowane co roku w marcu w Walencji. Całe wydarzenie trwa kilka dni i jest bardzo hucznie obchodzone. Podczas festiwalu po ulicach spacerują ogromne kukły (hiszp. ninots), czyli rzeźby stworzone z kartonu, drewna i innych materiałów. Ostatniego dnia wydarzenia wszystkie kukły zostają publicznie spalone.

Fakty i ciekawostki o Hiszpanii - Fallas de Valencia - Blog Podróżniczy
Źródło: pixabay.com

13. Sławni artyści z Hiszpanii

Hiszpania jest znana z twórczości wielkich artystów takich jak Pablo Picasso, Salvador Dali, Joan Miró, Francisco Goya czy Antonio Gaudi. W wielkim stopniu przyczynili się do rozwoju historii malarstwa i twórczości w Hiszpanii. Wielkie dzieła mistrzów takie jak słynna „Guernica„, surrealistyczny „Karnawał Arlekina”, mroczne „Czarne malowidła” czy „Trwałość pamięci” są znane w całej Europie. Wiele dzieł sztuki, głównie obrazów można podziwiać w muzeach, np. w jednym z największych na świecie, czyli Prado w Madrycie.

Fakty i ciekawostki o Hiszpanii -Dali - mkreuje - Kate Traveller - Blog Podróżniczy
Rysunek stworzyła Martyna, autorka bloga mkreuje.pl

14. A Ty, jakie znasz hiszpańskie marki?

Czy wiedzieliście, że logo słynnych lizaków Chupa Chups zaprojektował sam Salvador Dali? Od 1969 roku do dziś opakowania z żółtą koniczynką produkowane są praktycznie w niezmienionej wersji. Oprócz tego najbardziej znanymi markami hiszpańskimi w Europie są między innymi: Zara, Pull&Bear, Massimo Dutti, Stradivarius, Bershka, Desigual, Mango, Telepizza, SEAT i produkująca oprawki do okularów Carrera.

Fakty i ciekawostki o Hiszpanii - Hiszpańskie marki #2- Kate Traveller - Blog Podróżniczy

 

15. Słynne hiszpańskie widowiska

Wszystkim znana widowiskowa walka z bykiem, czyli Korrida jest bardzo popularna zarówno w samej Hiszpanii, jak i na całym półwyspie Iberyjskim. Niestety takie show, to nic innego jak barbarzyństwo i komercyjna maskarada. Na szczęście w Katalonii od 2012 wprowadzony został zakaz pokazów z torreadorami.

15 faktów i ciekawostek o Hiszpanii - Castells, czyli wieże z ludzi - Kate Traveller - Blog Podróżniczy
Źródło: pixabay.com

A słyszeliście o Castells? To nic innego jak budowanie wieży z ludzi. W Katalonii jest dość popularnym wydarzeniem. Organizowane jest od ponad 200 lat! Grupa osób, która zbuduje najwyższą wieżę złożoną z mężczyzn, kobiet, a także dzieci – wygrywa. Wieże mają nawet do 10 metrów wysokości! Dla Katalończyków to już tradycja. Wbrew pozorom nie jest to takie niebezpieczne, na jakie wygląda. Asekuracją jest tzw. baza ludzi wokół wieży a dzieci na szczycie często noszą kaski na głowach.

Fakty i ciekawostki o Hiszpanii - Park Guell - Kate Traveller - Blog Podróżniczy
Park Güell, Barcelona

To już wszystkie fakty i ciekawostki o Hiszpanii. Oczywiście moja lista absolutnie nie wyczerpuje tematu. Być może chciałbyś coś dodać do mojej listy ciekawostek o Hiszpanii? Daj znać w komentarzu. Jeśli niedługo wybierasz się do Barcelony i masz jakiekolwiek pytania – śmiało napisz do mnie, chętnie podpowiem, co warto zobaczyć. A jeśli Twój znajomy niedługo wybiera się w te strony, podziel się z nim artykułem, aby poznał wszystkie przygotowane przeze mnie ciekawostki o Hiszpanii. ?

Zapraszam na mojego Instagrama i profil na Facebooku, gdzie znajdziesz sporo zdjęć z podróży. Bądź na bieżąco!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *