7 porad niezbędnych na Auto Stop Race 2017

7 porad niezbędnych na Auto Stop Race 2017

Uczestniczyłam już w trzech edycjach Auto Stop Race (Walencja, Chalkidiki, Tarquinia). Na podstawie zdobytego doświadczenia chciałabym udzielić wam kilka najważniejszych porad, dzięki którym łatwiej będzie przetrwać w podróży, rewelacyjnie spędzić czas wolny na campingu jak i być może wygrać wyścig.

W wielkim skrócie dla niewtajemniczonych, tegoroczny wyścig Auto Stop Race odbywa się do Fazany (Chorwacja). Droga do pokonania będzie krótsza w stosunku do lat ubiegłych (ok. 1100 km – wszystko zależeć będzie od tego, którą trasę wybierzecie). Dotarcie na camping przeciętnie zajmie uczestnikom około 2,5 do 4 dni. Obstawiam, że pierwsi autostopowicze dotrą w około 15 godzin.

1. Jaką trasę wybrać na tegoroczny Auto Stop Race?

Na samym początku warto zaznaczyć, że w tym samym czasie jest drugi wyścig organizowany przez ekipę z Poznania pod tajemniczą nazwą Wyścig Autostopem. W tym roku także około 1000 osób wybiera się w podróż tylko, że do Włoch dokładnie do miejscowości Comacchio (40 km od Ravenny). Jaki ma to wpływ na ASR? Może mieć i to duży, ponieważ trasy nie bezpośrednio ale się na siebie nakładają i może być zdecydowanie większa rywalizacja o transport. Biorąc ten fakt pod uwagę, wybrałabym trasę nr 2 ponieważ przebiega bardziej na wschód i omija większość całego zamieszania.

7 porad niezbędnych na Auto Stop Race

Biorąc udział w tegorocznym wyścigu rozważałabym dwie alternatywne trasy. Wiadomo, że ile ludzi tyle opinii, aczkolwiek osobiście nie polecam jechać tą drogą co większość autostopowiczów. Na stacjach benzynowych na których większość z was będzie łapać stopa będzie musiała ustawić się w kolejkach bądź walczyć o każde nadjeżdżający pojazd. A to wszystko ze względu na ogromną ilość autostopowiczów w jednym miejscu.

Oto dwie alternatywne opcje dotarcia na camping do Fazany

Trasa nr 1 prowadzi przez Niemcy, Austrię i Słowenię. Droga liczy około 1400 km, czyli o 300 km więcej niż standardowo przez Czechy, ale uważam, że warto zaryzykować. Jadąc do Grecji, na półwysep Chalkidycki stopem, jechaliśmy przez Zakopiankę, w tym czasie sporo osób utknęło właśnie w Brnie, w Czechach. Byli dalej niż my, natomiast wbrew pozorom w perspektywie czasu ich wyprzedziliśmy.

7 porad niezbędnych na Auto Stop Race

Jeżeli będziecie przejeżdżać przez Słowenię to zahaczcie o jezioro Bled. To magiczne miejsce, gdzie można zrelaksować się w jeziorze, nasycić swoje oczy przecudownymi widokami i przede wszystkim zebrać energię na dalszą część podróży.

7 porad niezbędnych na Auto Stop Race

Trasa nr 2 prowadzi natomiast przez Słowację, Austrię i Słowenię i liczy 1200 km. Czechy są dobre pod względem łapania stopa natomiast w tym przypadku, gdzie około 500 par będzie jechać w tym samym kierunku nie zalecam. Przede wszystkim po drodze jest Brno, w którym na 99% większość autostopowiczów utknie jeszcze pierwszego dnia. Jeśli jednak zdecydujecie się jechać przez największe miasta, ograniczy to wasze szanse na bycie pierwszą parą na mecie. Dobrą praktyką jest opuszczenie auta kilka kilometrów zaraz za aglomeracją.

7 porad niezbędnych na Auto Stop Race

Jeżeli macie problem ze zlokalizowaniem swojego położenia aplikacja HERE WeGo jest niezastąpiona. Działa w stu procentach offline, HERE WeGo – Aplikacje na podróżwystarczy pobrać mapy państw, przez które będziecie przejeżdżać i voilà! Dzięki tej apce nie będziecie się martwić brakiem Internetu w trasie i zawsze będziecie wiedzieć gdzie aktualnie się znajdujecie, tym samym jeśli ktoś zabierze was w złym kierunku, od razu będziecie mogli zareagować.

Oprócz ściągnięcia aplikacji polecam także wydrukować sobie screeny map z od wujka Google – telefon zawsze może się rozładować.

 2. Patent na ciepłe jedzenie

Kate Traveller -7 porad niezbędnych na Auto Stop Race

Zupki Profi są przepyszne, bardzo często jemy je podczas podróży i polecamy z czystego sumienia. Ich cena kształtuje się w okolicy 3,5-5 zł w zależności od smaku. Naturalnie te z mięsem są droższe. Mając już zupki w pakietach startowych wystarczy stworzyć super szybką i łatwą „konstrukcję” i zapewnić sobie ciepły posiłek każdego dnia nie tylko w podróży, ale także na miejscu.

Potrzebujecie:

  • dużą puszkę po ananasie (opcjonalnie – dla większej stabilizacji),
  • puszkę coli 330 ml,
  • spirytus salicylowy (najlepiej kilka sztuk),
  • mały metalowy garnuszek o pojemności ok. 300 ml (lub menażka, jeśli posiadacie taki „zabytek” w domu),
  • zapalniczkę/zapałki,
  • scyzoryk, który przyda się wam podczas całego pobytu niejednokrotnie.

Aluminiową puszkę po coli przecinamy w połowie i całkowicie wycinamy powierzchnię okrągłą przy wieczku. Z puszki po ananasie całkowicie odcinamy górę wieczka (zostawiamy ok. 0,5 cm obramowania) i denko zostawiając przy nim coś na wzór „czterech nóg” jako stelaż, tak aby puszka po coli ze spirytusem miała dostęp do powietrza. Puszka po ananasie uniemożliwia także ewentualne zgaszenie płomienia na wietrze. Coś podobnego znajdziecie w tym filmiku.

Ten patent nie tylko zagotuje wam zupę do wrzątku, ale także wodę na herbatę czy kawę albo popularny „gorący kubek”.

3. Niezastąpiony powerbank

Aktualnie bateria w naszych smartfonach nie wytrzymuje dłużej niż dobę. Powerbank to must have w długiej podróży jaką jest tegoroczny Auto Stop Race. Jeszcze trzy lata temu na wyścigu do Walencji mało kto wiedział o takich nowych technologiach, dlatego praktykowało się zabranie starej i niezawodnej Nokii, którą ładuje się przeciętnie co tydzień. Poniżej zaproponowałam dwa fajne i atrakcyjnie cenowo powerbanki, które przydadzą się na ten i kolejny wyjazd.

POWER BANK Ładowarka 20000 SLIM powerbank Bateria 5532808084 - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.

Pierwsza propozycja to tradycyjny bank energii o sporej pojemności aż 20 000 mAh, co starczy na 5-6 pełnych doładowań, oczywiście wszystko zależy od pojemności baterii Twojego telefonu.

POWERBANK SŁONECZNY ŁADOWARKA BATERIA 20000 PB20 6767672358 - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.Druga opcja to powerbank na energię słoneczną, o tej samej pojemności co powyższy. Myślę, że to idealna opcja na podróże, podczas których nie ma dostępu do prądu. Jeszcze nie miałam okazji testować (już do mnie idzie pocztą), ale słyszałam o nim kilka dobrych opinii.

4. Przechowywanie zdjęć i materiałów video

Zdjęcia coraz częściej przy najnowszych technologicznie telefonach są coraz cięższe, nie mówiąc już o filmikach z podróży. Często brakuje nam pamięci na dodatkowej karcie SD, dlatego najlepszą opcją jest zapisywanie wszystkiego na dysku Google lub w chmurze – użytkownicy iPhonów mają automatyczny zapis do iClouda.  Jedyne co nam potrzebne to dostęp do wifi i od razu zgrywamy nasze materiały do wybranych folderów. Podczas takiego typu wyjazdów często zdarzają się zguby i kradzieże, dlatego warto zabezpieczyć się przed ewentualną utratą zdjęć.

Kate Traveller -7 porad niezbędnych na Auto Stop Race

Alternatywną opcją jest kupno drugiej karty micro SD (koszt około 30 zł, w zależności od pojemności), aby zwiększyć miejsce na telefonie lub innym sprzęcie.

5. Język – ważniejszy niż Ci się wydaje

Aplikacja Wielojęzyczny słownik polski towarzyszy mi już od dłuższego czasu. Przydaje się bardzo często i jest pomocnaWielojęzyczny słownik polski – Aplikacje na podróż także pod względem wymowy w większości języków. Posiada bogaty zasób słownictwa i zdecydowanie zachęcam do jej zainstalowania. Na pewno przyda się podczas ASR do Fazany.

Rozmówki w językach krajów, przez które będziecie przejeżdżać mogą pozytywnie zaowocować złapaniem kolejnego stopa do celu. Kto wie, może dzięki kilku wyrażeniom poznacie na swojej drodze osoby, z którymi będziecie mieli kontakt jeszcze przez długi czas po powrocie. Zaopatrzycie się w wydrukowane (ale także w wersji mobilnej) w najpopularniejsze zwroty w kilku językach. Dla przykładu rozmówki chorwackie. Warto zaznaczyć, że Chorwacji nie z każdym dogadasz się po angielsku.

6. Jak się spakować?

Spakowanie plecaka na ASR jest bardzo istotne i w dużym stopniu wpłynąć może na sukces szybkiego dotarcia na metę. Nie należy więc brać zbędnych ubrań. Dla większości zapewne wystarczy  kilka bluzek (tyle na ile dni się wybieracie), ze dwie pary krótkich spodenek, dwie długich, ciepła bluza i sweter oraz kurtka przeciwdeszczowa. Na plaże, jeśli pogoda pozwoli weźcie strój naturalnie i najlepiej dwa ręczniki średni i duży. Co do obuwia to najlepiej wziąć dwie pary w razie gdyby jedne przemokły i oczywiście klapki.

Co do kosmetyków polecam spakować się do małych --Inter-Vion, butelka na kosmetyki do bagażu podręcznego, z dyspenserem, 1 szt., nr kat. 148082 - Internetowa drogeria Rossmann - Zakupy online-pojemników po 100 ml np. z najbliższej drogerii (najtańszy zestaw 2+2 widziałam ostatnio w Pepco za niecałe 5 zł). Najlepiej zaopatrzyć się jednak w ciepłe ubrania patrząc na prognozę pogody na przyszły tydzień majówkowy. Prawdopodobnie w połowie ciuchów nawet nie będziecie chodzić podczas wyjazdu, a jedzenie i napoje też trzeba gdzieś zmieścić.

7 porad niezbędnych na Auto Stop Race
Źródło: pixabay.com

Warto zabrać ze sobą mini apteczkę, w której będą tabletki, igłę i nić, plastry i woda utleniona/spirytus. Można wziąć ze sobą również sznurek, żeby zawiesić nad namiotem mokre ubrania i ręczniki podczas pobytu na campingu.

Pamiętajcie o wadze waszego bagażu, nie powinna przekraczać 10-12 kg. Zbyt duży plecak może odstraszać Waszego potencjalnego kierowcę. Jeśli chodzi o pojemność to powinniście zmieścić się w ok. 40 litowy plecak. Dodatkowo przypięty śpiwór i karimata. Jeżeli będzie padał deszcz, nigdy nie trzymajcie go na ziemi, bo nikt nie weźmie. Mokry i brudny plecak = ubrudzone auto. Warto wziąć  pokrowiec lub po prostu worek 100 litrowy i okryć swój bagaż podczas ulewy.

7. Jak nie zgubić dokumentów?

Podczas drogi nietrudno zgubić. Polecam wam trzymać pieniądze i dokumenty w dwóch różnych miejscach osobno. Bezpieczeństwo ponad wszystkim. Nieraz słyszałam o przypadkach, gdzie dziewczynie zginął portfel, w którym miała dowód osobisty, legitymacje studencką, paszport, ubezpieczenie i sporo Euro. Jednego dnia straciła wszystkie pieniądze na wyjazd i najważniejsze dokumenty, bez których przy niektórych granicach państw mogłaby mieć duży problem. Najlepiej podczas stopowania trzymać wszystkie najważniejsze rzeczy przy sobie np. w saszetce (tzw. nerce).

Na campingu jeśli śpicie w namiocie, chowajcie swoje skarby najlepiej w zapiętym śpiworze w nogach. Absolutnie nie trzymajcie swoich rzeczy w jednym miejscu w namiocie. Najbezpieczniej będzie, jeśli rozpakujecie się i porozstawiacie wszystkie ciuchy i inne gadżety. W ten sposób uniemożliwicie potencjalnemu złodziejowi zabranie czegoś z waszego namiotu. noście ją zawsze i wszędzie ze sobą. W toaletach przestrzegają przed największymi kradzieżami cennych rzeczy, pamiętajcie więc gdzie ładować będziecie np. telefony, powerbanki, aparaty czy kamerki.

Sen jest dla słabych, ale jest niezbędny . Podróżując w parach w trasie postaracie się wymieniać po np. godzinie, żeby nie było sytuacji, że oboje zaśniecie w tym samym czasie, to niebezpieczne.

Wodoszczelne etui DRAGON na telefon M 6506291628 - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.Warto zaopatrzyć się w wodoodporny case na telefon. Na miejscu przy wodzie będziecie spędzać najwięcej czasu podczas całego pobytu w Fazanie, dlatego przyda wam się taka saszetka, która zmniejszy ryzyko zalania się telefonu i pieniędzy.

7 porad niezbędnych na Auto Stop Race

10 PRZYKAZAŃ AUTOSTOPOWICZA

  1. Nie wjeżdżajcie do miast, będzie Wam bardzo ciężko z nich wyjechać
  2. Weźcie ze sobą elementy odblaskowe, hawajskie kwiaty na szyje i inne kolorowe gadżety, które mogą wam pomóc złapać stopa. Kto wie, może akurat będzie to złoty strzał!
  3. Nie zapomnijcie zabrać białych kartek, kawałka kartonu i kilku markerów.
  4. Pamiętajcie, aby zrobić trochę miejsca na pakiet startowy.
  5. Omijajcie takie miasta jak Brno i Wiedeń. Utkniesz tam możliwe, że nawet na dobę.
  6. W samej Chorwacji nie wybrzydzajcie i wsiadajcie do auta, które zgodzi się na podrzucenie Cię nawet kilkanaście kilometrów.
  7. Najlepiej łapać stopa na stacjach benzynowych pytając wszystkich kierowców przyjeżdżających.
  8. Jeśli macie możliwość wzięcia kąpieli, zróbcie to. Drugi raz taka okazja może się prędko nie zdarzyć.
  9. Nie bójcie się prosić o pomoc – za granicą często docenią fakt, że starasz się porozumieć w lokalnym języku i chętnie zaoferują Ci powózkę bądź pomoc w postaci np. noclegu.
  10. Nie poddawajcie się. Jeśli przyjdzie wam do głowy zrezygnowanie i powrót do Polski, nie róbcie tego. Przecież dacie radę, to że nie udało wam się złapać stopa przez 3 godziny, nie oznacza że nie złapiecie go w ogóle!

Więcej praktycznych porad odnośnie zasad podczas łapania stopa znajdziecie w najnowszym wpisie 10 przykazań autostopowicza.

PRZYDATNE STRONY I APLIKACJE

  • Hitchwiki – zbiór wielu cennych porad odnośnie autostopowania w różnych krajach. To must read przed wyjazdem do Fazany. Informacje i porady dotyczące łapania stopa w Chorwacji, Czechach, Niemczech, Austrii, Słowenii, na Węgrzech i Słowacji. Zachęcam do lektury.
  • Numbeo – porównanie cen produktów w danym kraju, w tym przypadku w Chorwacji. Pomoże wam to zaplanować ile wziąć ze sobą Kun, żeby nie zabrakło.Flip Currency Converter – Aplikacje na podróż
  • Na blogach Cromania.pl i Crolove.pl znajdziesz mnóstwo cennych informacji i porad dotyczących kraju, kultury, wydarzeń, restrykcje prawne, tradycyjne potrawy i wiele innych. Na forum Cro.pl również można zagłębić się w tematykę tras na autostop, noclegów, klimatu i zwyczajów. Na Croatia.hr znajdziesz najważniejsze zabytki i miejsca do zwiedzenia z podziałem na regiony.
  • Flip Currency Conventer to jedna z moich ulubionych aplikacji podczas podróży. Nie trzeba zastanawiać się co chwile jaki przelicznik walut jest w danym kraju, tylko wystarczy wpisać kwotę i od razu mamy przybliżoną wartość np. w przeliczeniu na PLN.
  • Warto sprawdzić pogodę jeszcze przed samym wyjazdem, wszystko może się jeszcze zmienić. Na tę chwilę prognozy nie są zbyt łaskawe.

7 porad niezbędnych na Auto Stop Race

Wszystkim czytelnikom życzę miłej podróży i niezapomnianych wspomnień! Mam nadzieje, że kilka moich rad przyda wam się podczas łapania stopa. Dajcie znać czy podobał Wam się wpis i podzielcie się nim osobom, które także wybierają się z Wami na tegoroczny Auto Stop Race do Fazany! Trzymam za Was kciuki. Gdybyście mieli jakieś pytania śmiało piszcie do mnie, chętnie pomogę!


Jeśli chcesz zobaczyć moje relacje z poprzednich edycji Auto Stop Race, kliknij w odpowiedni odnośnik. Miłej lektury!


Wszystkie odnośniki do stron zewnętrznych mają charakter informacyjny, nie promocyjny.

Obserwuj mnie na Instagramie i Facebooku, gdzie znaleźć możesz sporo zdjęć z moich podróży. Bądź na bieżąco!

One comment

  1. Pingback: Jak dotrzeć na metę Autostop Race 2018? - Kate Traveller ✈

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *