10 przykazań autostopowicza

10 przykazań autostopowicza

Wybierasz się niedługo w podróż autostopem, ale będzie to Twój pierwszy raz i nie wiesz jeszcze co Cię czeka? W tym artykule przedstawię Ci najważniejsze zasady podróży autostopem, czyli 10 przykazań autostopowicza, dzięki którym dowiesz się jak przygotować się do podróży. Gwarantuję Ci, że będzie to niezapomniana przygoda, którą zapamiętasz do końca życia 🙂

10 przykazań autostopowicza - Kate Traveller - Blog podróżniczy

1. Naucz się kilku podstawowych zwrotów w danym języku

W  zależności od tego, przez jakie państwa będziesz przejeżdżał – zapisz sobie i naucz się kilku przydatnych słów i prostych sformułowań. To bardzo podstawowa rzecz, o której nie możesz zapomnieć w trakcie przygotowań do podróży stopem. To może być zwykłe powitanie czy podziękowanie, ale uwierz mi, obcokrajowcy docenią ten gest i z większym prawdopodobieństwem zabiorą Cię w drogę. Warto dodatkowo zaopatrzyć się w wydrukowaną listę zwrotów na telefonie lub ściągnąć aplikację offline np. słownik bądź rozmówki. Wtedy żadne słówko nie będzie Ci obce.

10 przykazań autostopowicza - Kate Traveller - Blog podróżniczy

2. Weź ze sobą kartony i markery

Oprócz podstawowych przeczy takich jak namiot, śpiwór z karimatą i plecak z całym dobytkiem, nie zapomnij zabrać ze sobą czegoś do pisania. Najlepiej kilka sztuk, ponieważ w każdej chwili może się wypisać. Weź też kawałek kartonu, żeby wielkimi pogrubionymi literami napisać nazwę miasta, do którego zmierzasz. Pamiętaj, że jeden może nie wystarczyć, wszystko zależy od odległości, jaką chcesz pokonać stopem. W późniejszych etapach będziesz już korzystał z tego, co znajdziesz po drodze. Blok z kartkami od razu zwieje, więc nie jest dobrym rozwiązaniem.

10 przykazań autostopowicza - Kate Traveller - Blog podróżniczy

3. Bądź maksymalnie widoczny na drodze

Do przykazań autostopowicza zalicza się również dobra widoczność na drodze. Odblaski, kolorowe ubrania czy dodatki w postaci charakterystycznych elementów jak flaga Polski. Osoby ciekawie przebrane np. za postać z filmu czy bajki mają zdecydowanie większe „wzięcie” na drodze. Nie dość, że przyciągają uwagę kierowców, to wywołują pozytywne skojarzenia. Mogą Cię zabrać nawet z czystej ciekawości. Pamiętaj, kreatywność podczas łapania stopa bardzo ułatwia jego złapanie.

10 przykazań autostopowicza - Kate Traveller - Blog podróżniczy

4. Pod żadnym pozorem nie wjeżdżaj do centrum miasta

To największy z możliwych błędów popełnianych przez początkowych autostopowiczów lub czasem po prostu przez chwilę nieuwagi. Wielkie aglomeracje najlepiej omijaj szerokim łukiem. Zbliżając się do miasta musisz mieć oczy dookoła głowy, to bardzo ważny moment. To chwila, w której decydujesz, czy wysiądziesz przed pierwszym zjazdem, czy przejedziesz i wysiądziesz zaraz za nim. Pamiętaj także, że łapanie stopa na autostradzie jest przeważnie zabronione i jedyne co możesz złapać to policję, która ukara cię srogim mandatem.

10 przykazań autostopowicza - Kate Traveller - Blog podróżniczy

5. Łap stopa na stacjach benzynowych

Stacje benzynowe oprócz dróg wylotowych są bardzo fajną opcją, w dodatku w razie zlej pogody czy zimnej nocy można się schronić i wypić gorącą herbatę, czy kawę. Na stacjach najłatwiej znaleźć kierowców ciężarówek i tirów, które są jednym z najlepszych środków transportów podczas łapania stopa. Przede wszystkim dlatego, że jeżdżą długie dystanse. W niektórych sytuacjach można się nawet przespać na kuszetce, jeśli kierowca będzie na tyle wyrozumiały i gościnny, uważaj jednak żeby podróżując z partnerem, żeby jedna osoba zawsze czuwała podczas jazdy. Jedyną wadą są ograniczenia prędkości i czasu pracy kierowcy na tachometrze. Kierowca tira ma określone godziny pracy, postojów i kilkugodzinnych przerw, których musi przestrzegać, inaczej zapłaci dużą karę. Dlatego, jeśli kierowca odmówi Wam ze względu na przerwę, to nie myśl, że nie chce Cię zabrać, tylko prawdopodobnie naprawdę nie może.

10 przykazań autostopowicza - Kate Traveller - Blog podróżniczy

6. Jeśli jest taka możliwość, nie zastanawiaj się, weź prysznic!

Naprawdę, nie ma nic gorszego niż niemycie się przez kilka dni. Warto więc zadbać o higienę w podróży przy każdej najbliższej okazji. Kierowcy niechętnie biorą osoby wyglądające na zaniedbane. Korzystaj z dobrodziejstw stacji benzynowych jak często jest to możliwe. Niektóre stacje posiadają wyłącznie mały sklepik, toalety i kilka stolików, przy których można wypić kawę. Polecam skorzystać z darmowej aplikacji (lub strony internetowej) Vyaggio. Dzięki niej znajdziecie stacje benzynowe w okolicy lub na trasie. Zaletą tej aplikacji jest możliwość zaznaczenia, na czym konkretnie Ci zależy: prysznice, WiFi, gniazdka na doładowanie telefonu i inne udogodnienia. To jedno z istotniejszych przykazań autostopowicza.

10 przykazań autostopowicza - Kate Traveller - Blog podróżniczy

10 przykazań autostopowicza - Kate Traveller - Blog podróżniczy
Vyaggio – Wyszukiwarka udogodnień na trasie podczas podróży stopem

7. Nie bój się prosić tubylców o pomoc

Warto pytać, zawsze i wszędzie. Zwłaszcza jeśli chodzi o drogę. Znasz słynne powiedzenie „Kto nie pyta, ten błądzi”? Tu znajduje swoje zastosowanie w każdym calu. Lokalni mieszkańcy (poznasz ich np. po tablicy rejestracyjnej) tankujący na stacji, na której łapać będziesz stopa, mogą dobrze doradzić. Dlatego warto uważnie ich słuchać i dostosować się do ich wskazówek. Zaufaj im, ponieważ dokładnie znają swoją okolicę i lepiej będą wiedzieli, gdzie jest dobre miejsce do łapania stopa.

10 przykazań autostopowicza - Kate Traveller - Blog podróżniczy

8. Staraj się rozmawiać z kierowcą

W większości przypadków kierowcy decydują się na zabranie Ciebie w dalszą podróż, żeby bliżej Cię poznać i dowiedzieć się ciekawych rzeczy. Przeważnie pokonują tysiące kilometrów w samotności, dlatego towarzystwo w podróży jest mile widziane. Jeśli uda Ci się złapać stopa, nie zmarnuj tego. Podczas rozmowy nawet, jeśli nie do końca się rozumiecie, bo mówicie w różnych językach, nic nie szkodzi – gesty i słowa klucze uratują sytuację. Pamiętaj również, że TIR to taki drugi dom kierowcy, więc lepiej spytaj, czy masz ściągnąć buty przed wejściem.

10 przykazań autostopowicza - Kate Traveller - Blog podróżniczy

9. Weź ze sobą jakiś drobiazg z Polski

Jako kolejne z 10 przykazań autostopowicza jest zabranie pamiątki z Twojego miasta lub regionu. Może to być pocztówka z miasta, w którym mieszkasz. Podaruj ją kierowcy, na pewno ucieszy się i Polska będzie dla niego pozytywnym skojarzeniem. Pamiętaj też, żeby jako Polak pozostawić po sobie dobre wrażenie, nie tylko podczas podróży z obcokrajowcami, ale także na wcześniej wspomnianych stacjach benzynowych. Nie zapomnij, że za granicą jesteś wizytówką naszego pięknego kraju i tak jak będziesz zachowywać się w podróży, tak później postrzegać nas będą mieszkańcy innych krajów.

10 przykazań autostopowicza - Kate Traveller - Blog podróżniczy

10. Nie poddawaj się!

Bez względu na wszystko, walcz do końca. Z uśmiechem na ustach, w końcu uda Ci się złapać stopa, najważniejsze jest pozytywne nastawienie! Niezależnie czy będziesz podróżował sam, czy z partnerem/partnerką ważne jest także, aby żyć w zgodzie. Niewskazane są kłótnie, o które bardzo łatwo podczas pobytu np. 1500 km od miejsca zamieszkania, gdzie czekacie już pół dnia na kolejną podwózkę. Choć dzieli Was długa droga do domu, to popatrz na to z drugiej strony – jak daleko już udało Wam się dotrzeć.

10 przykazań autostopowicza - Kate Traveller - Blog podróżniczy

Spodobał Ci się wpis odnośnie 10 przykazań autostopowicza?

Być może o czymś nie wiedziałeś? Napisz w komentarzu! Gdybyś jednak chciał podzielić się z kimś tym artykułem – będzie mi niezmiernie miło. W razie jakichkolwiek pytań pisz śmiało – chętnie pomogę i doradzę w Twojej podróży autostopem. Powodzenia!


Obserwuj mnie na Instagramie i Facebooku, gdzie znaleźć możesz sporo zdjęć z moich podróży. Bądź na bieżąco!

9 Comments

  1. Pingback: 7 porad niezbędnych na Auto Stop Race 2017 - Kate Traveller

  2. Nigdy nie podróżowałam stopem chociaż mam nadzieję jeszcze kiedyś spróbować. Wtedy bardzo przyda mi się ten wpis 😉 Za to ostatnio udało nam się zabrać pierwszą autostopowiczkę kiedy jechaliśmy do Kazimierza Dolnego 🙂 Ponieważ jeździmy głównie własnym autem to staramy się zabierac stopowiczów, ale przez długi czas żadnego nie spotkaliśmy 😉 Aż do niedawna 🙂

    1. Super! Branie na stopa jest super, można poznać naprawdę ciekawe osoby 🙂 Często kierowcy, którzy godzą się na podwiezienie sami kiedyś stopowali i też wiedzą jak to jest, więc dodatkowo jest o czym pogadać 🙂

    1. Dzięki za miłe słowa! Myślę, że każdy kto pierwszy raz rusza na stopa popełnia sporo błędów, ale potem właśnie na podstawie zdobytego doświadczenia może się nimi podzielić. Spróbuj kiedyś złapać stopa, myślę, że może być to ciekawa przygoda, którą zapamiętasz na bardzo długo ?

  3. Pingback: Rozmówki polsko-włoskie - Kate Traveller ✈ Blog podróżniczy

  4. Pingback: Jak dotrzeć na metę Autostop Race 2018? - Kate Traveller ✈

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *